Czy myślałeś kiedyś o tym, by zorganizować wesele bezalkoholowe? Czy na imprezie bez alkoholu w ogóle można świętować tak ważne wydarzenie, jakim jest ślub? Ależ oczywiście, że tak! Zabawa na weselu bez alkoholu może być równie udana – wystarczy jedynie zadbać o kilka istotnych szczegółów. Na szczęście odchodzimy już od tradycji nakazującej stawianie na stole wyłącznie czystej wódki. Pary Młode coraz częściej decydują się w zamian na wino lub piwo, a nawet całkowicie rezygnują z procentów. O czym należy pamiętać organizując wesele bez alkoholu? Oto, co powinna wiedzieć każda Para Młoda!


 

Dlaczego decydujemy się na wesele bez alkoholu?

Powodów, dla których rezygnujemy z alkoholu na przyjęciu weselnym, może być kilka. Po pierwsze może to wynikać po prostu z oszczędności. Koszty związane z organizacją ślubu i wesela są tak duże, że niektóre pary młode po prostu nie są w stanie poświęcić na to jeszcze więcej środków. A nie oszukujmy się: alkohol kosztuje, i to wcale niemało. Przyjęło się, że każdy gość weselny powinien dostać butelkę wódki. Do tego trzeba doliczyć koszty innych alkoholi, które pojawią się na stole: piwa, wina, whisky. Wesela bezalkoholowe coraz częściej wybierają pary, które wybrały wesele w trendzie eco. Takie osoby świadomie rezygnują z alkoholu na rzecz życia w zgodzie z naturą. Alkohol odrzucają również te pary, które wolą świętować swój wielki dzień w inny sposób niż wszyscy. Powodem mogą być także doświadczenia osobiste (na przykład choroba alkoholowa któregoś z członków najbliższej rodziny) oraz zwyczajna niechęć do zabawy w gronie nietrzeźwych osób.


 

Jak zorganizować wesele bez alkoholu?

Czy brak alkoholu oznacza, że przyjęcie będzie nudne, a goście cały czas będą siedzieli spięci? Absolutnie nie! Państwo Młodzi musza jednak zadbać o to, by podczas imprezy pojawiły się inne atrakcje. Podstawową kwestią jest oczywiście odpowiednia oprawa muzyczna. To, czy wybierzecie zespół muzyczny czy DJ-a jest w zasadzie kwestią drugorzędną. Najważniejszy jest po prostu dobór takiej muzyki, przy której goście nie będą chcieli schodzić z parkietu. Planując zorganizowanie wesela bez alkoholu warto zatrudnić także wodzireja, który będzie rozkręcał imprezę i zachęcał gości do zabawy.

 

 

Jak i kiedy powiedzieć gościom, że na weselu nie będzie alkoholu?

Wesela bezalkoholowe nadal są w Polsce rzadkością. Dlatego jeśli planujecie taką formę przyjęcia, powinniście poinformować o tym wszystkich zaproszonych gości. Niektóre osoby mogą być tym faktem nieco zdziwione, jednak w dobrym tonie jest danie tej informacji jasno do zrozumienia. Dając gościom czas na przyzwyczajenie się do tej – zapewne dla nich nowej – sytuacji z jednej strony okażecie im szacunek, a z drugiej pozwolicie oswoić się z myślą, że zabawa na waszym weselu będzie wyglądała nieco inaczej. W jaki sposób przekazać gościom taką informację? Najlepiej zrobić to osobiście. Adnotacja o abstynenckim weselu na zaproszeniu może wyglądać nieco niezręcznie.