Ustalanie menu na wesele wcale nie jest prostym zadaniem. Najważniejszym jest skomponowanie takiego zestawu dań, który stanowiłby dobrze dopasowaną całość. Opracowując jadłospis musimy zadbać o uwzględnienie potrzeb dietetycznych wszystkich gości oraz o dostosowanie menu do charakteru imprezy. Jakie są ogólne zasady sporządzania menu na przyjęcie ślubne? Które z potraw koniecznie powinny znaleźć się na weselnym stole?


 

W jakiej kolejności ustalamy menu?

Podczas opracowywania menu weselnego na początek wybieramy danie główne. Pozostałe elementy posiłku należy dopasować do dania głównego w taki sposób, aby wszystkie razem stanowiły harmonijną całość. Potrawy podajemy podczas przyjęcia weselnego w określonej kolejności. Najpierw podawane są przystawki. Jeśli planujemy więcej niż jedną przystawkę, w pierwszej kolejności należy podać zimną, a dopiero później gorącą. Następnie na stołach pojawia się zupa. Kolejne danie zazwyczaj jest rybne. Po rybie podajemy mięsa – w kolejności od delikatnych (drób) do najcięższych (baranina, dziczyzna). Po głównym daniu na stole powinny znaleźć się sery, zaś na sam koniec podajemy deser.


 

Danie główne a dobór pozostałych potraw

Pamiętajmy, że w menu weselnym najważniejsza jest nie liczba dań, lecz wewnętrzna harmonia wszystkich podanych potraw. Dlatego w skład naszego jadłospisu nie mogą wchodzić same dania ciężkie lub same lekkie. Jako danie główne najczęściej wybieramy potrawę mięsną. Jeśli główny posiłek ma być wyjątkowo sycący, możemy zrezygnować z podawania większej przystawki i zdecydować się na lżejszy deser. Jeśli natomiast wolimy zaserwować naszym gościom lżejsze danie główne, najlepiej poprzedzić je bardziej treściwą przystawką oraz podać bardziej kaloryczne danie rybne.


 

O czym pamiętać podczas układania jadłospisu?

Ustalając jadłospis na wesele warto zadbać o różnorodność składników. Jeśli do jednego dania podaliśmy ziemniaki, drugie najlepiej zaserwować z ryżem lub kluskami. Podobnie wygląda kwestia dodatków warzywnych. Zasada różnorodności dotyczy także samego sposobu przyrządzania potraw. Najlepiej, by na stole pojawiły się zarówno dania pieczone, jak i gotowane czy duszone. Starajmy się, by warzywa do poszczególnych dań były różne. Potrawy podajemy w takiej kolejności, by dania ciężkie przeplatały się z daniami lekkimi. Dobrym sposobem na urozmaicenie menu jest także podawanie na przemian potraw ciepłych i zimnych. Pamiętajmy, że nie chodzi tu o to, aby gości przekarmić i by nie mogli ruszyć się od stołu. Dlatego po bardziej treściwym posiłku nie podajemy od razu kolejnego dania, lecz pozwalamy gościom nieco odetchnąć. Z drugiej strony nie można dopuścić do sytuacji, by goście pozostali głodni. Menu weselne nie może się więc składać z samych przystawek.


 

Alkohol

Gdy mamy już skomponowane całe menu, możemy przejść do wyboru alkoholi. Do przystawek możemy podać schłodzoną wódkę. Do serów, ryb i owoców morza doskonale pasuje białe wino. Czerwone wino wytrawne należy zaś podawać do mięs, tłustych serów oraz grzybów.