Planujesz wakacje, zimowy urlop, a może krótki wypad do jednej z europejskich stolic? Każdy moment jest dobry, by wybrać się w podróż. By jednak była udana, podpowiadamy, jak dobrze wybrać ofertę w biurze podróży.

Czy warto korzystać z biura podróży, gdy wybieramy się na wakacje? Choć nie bak ludzi, którzy preferują samodzielnie organizowane wyjazdy i z pewnością tak również można świetnie wypocząć, biuro podróży to świetna opcja dla każdego, kto nie jest wytrawnym podróżnikiem, a także marzy o tym, by dostać skrojoną na miarę ofertę i po prostu cieszyć się wyjazdem bez długotrwałych przygotowań. Oczywiście aby wyjazd był udany, trzeba wybrać odpowiednią ofertę. Jak się do tego zabrać?
Przede wszystkim – znajdź dobre biuro podróży. Zanim zdecydujemy się na zakup wycieczki, warto sprawdzić renomę bura podróży. Na rynku funkcjonuje wiele agencji, które działają od lat i można bez trudu sprawdź ich wiarygodność oraz opinie o ich działalności. Nie ma te problemu z ich dostępnością, wiele z nich ma swoje punkty na przykład w galeriach handlowych.

Kolejna sprawa – zastanów się, czego chcesz. Wyjazd może być znakomicie zorganizowany i całkowicie zgodny z opisem biura podróży, ale wrócisz niezadowolony, jeśli nie tego potrzebowałeś. Przykład? Wycieczka objazdowa nie jest dobrym pomysłem dla kogoś, kto marzy o relaksie i spokojnym wypoczynku. A hotel z aqua parkiem i szeroką ofertą familijną raczej nie sprawdzi się jako miejsce na miesiąc miodowy…

Urealnij oczekiwania. Egzotyczna wycieczka za grosze? Byłoby pięknie, ale niestety nie jest to możliwe. Różnego rodzaju okazje i bajecznie tanie wyprawy są świętym graalem podróżników i przedmiotem licznych legend. Oczywiście takie okazje się naprawdę trafiają, choć trzeba liczyć się z tym, że prawdziwy last minute może oznaczać wyjazd następnego dnia rano… Najczęściej jednak oferty o cenach dużo niższych niż u konkurencji oznaczają albo dużo niższy standard, niż wynika to z opisu, albo regulamin wyjazdu pełen zapisów z gwiazdką i dodatkowych opłat. Gdy policzymy wszystko skrupulatnie, okazuje się, że oferta wcale nie jest promocyjna.

Poznaj sekrety opisów. Żeby wybrać dobrą ofertę, trzeba znać różnego rodzaju skróty i specyficzne słowa stosowane przez biura podróży. Na przykład, jeśli rezerwujemy pokój dwuosobowy, to warto wiedzieć, że double oznacza lokum z jednym dużym łóżkiem, a twin – z dwoma pojedynczymi. BB oznacza, że w danej ofercie dostępne jest tylko śniadanie. HB to dwa posiłki – śniadanie oraz obiadokolacja. FB to pełne wyżywienie, czyli trzy posiłki w tym napoje bezalkoholowe. All inclusive to oferta oznaczająca, że wszystko mamy w cenie – pełne wyżywienie, dodatkowe przekąski oraz napoje alkoholowe. Należy jednak dopytać o szczegóły – może się okazać, że all in obowiązuje tylko w określonych godzinach.

Wybierając ofertę z biurze podróży warto też pamiętać o ofertach promocyjnych – najkorzystniejsze jest rezerwowanie wyjazdu z dużym wyprzedzeniem – w ofercie first minute oraz w ostatniej chwili – last minute. W wielu biurach podróży znajdziemy też ciekawe oferty z dodatkowymi rabatami, na przykład za polecenie biura znajomym, czy za wyjazd rodzinny w większym gronie. Warto o to dopytać, bo oszczędności mogą być znaczne.