Każdy kto jest wierzący, do chrztu przystępuje zwykle kiedy jest noworodkiem. W niektórych religiach, jest jednak nieco inaczej i np. baptyści przestępują do chrztu dopiero wtedy kiedy są dorośli , ponieważ ma to być decyzja świadoma. W kościele katolickim, to rodzice decydują o tym, czy dziecko chrzest będzie miało czy nie. Niekiedy zdarza się także , że to pielęgniarki chrzczą dziecko w szpitalu, jeśli nie mają pewności czy przeżyje , ponieważ jest chore. W naszym kościele, mogą także chrzest przyjmować dorośli.

Jednak najlepiej jest swoje dziecko ochrzcić tak, jak tradycyjnie się to robi czyli kiedy ma około 4 miesiące. Jest to najlepsza decyzja ze względu na to, że w podstawówce czeka go jeszcze I Komunia Święta oraz w dalszej nauce – Bierzmowanie. Jeśli maluch nie będzie ochrzczony, to do takich sakramentów podejść nie będzie mógł. Zaś jako dorosły , jeśli zapragnie wziąć ślub kościelny, to będzie musiał przechodzić sam wszystko od początku. Lepiej jest więc dla dziecka, kiedy jest chrzczone wcześniej. Zwykle i tak potomek jest wierzący, ponieważ prze rodziców jest uczony uczęszczania do kościoła oraz wiary w Boga.

Uroczystości chrzcielne

Chrzest , to nie tylko wielka uroczystość , ale także ogromny stres. Towarzyszy on nie tylko rodzicom, którzy zastanawiają się czy o czymś istotnym nie zapomnieli, ale także maluszkowi. Widzi on nowe twarze, czuje nowe zapachy i jest ciągle brany na ręce. Do tego, robione są zdjęcia, którym towarzyszy flesz, co dodatkowo rozprasza i stresuje dziecko. Dlatego, trzeba mu dać odpocząć i się wyspać, aby nie było marudne i nie płakało.

Jako rodzice, trzeba także mieć na uwadze to, że już wcześniej dobrze jest wybrać rodziców chrzestnych. Powinien to być ktoś, kto nie ma już mnóstwa chrześniaków, nie siedzi za granicą, ukończył 16 lat, ma przyjęty sakrament bierzmowania , a także praktykuje wiarę. Mając już kandydatów, akt urodzenia dziecka, akt ślubu rodziców możemy iść do kościoła, aby poinformować o dacie ślubu. Zwykle także wpłaca się kwotę na rzeczy kościoła która wynosi „co łaska” . Jest to od 100 do 250 złotych.

Prezenty dla malca

Rodzice, wydają przyjęcie dla dziecka, które jest dość kosztowne w zależności od tego, jak dużo osób w nim ma uczestniczyć. Kosztuje także fotograf, ubranka chrzcielne, lokal i zaproszenia dla gości. Od rodziców dla malca jest to wystarczający prezent. Jako rodzic, możesz więc tylko podarować coś symbolicznego jak np. biblia dla najmłodszych, wywołanie i oprawienie zdjęć itp. możemy to być także kartka, na której rodzice złożą życzenia swojej córce. Mała katoliczka, dostanie mnóstwo prezentów od innych członków rodziny więc jej nie zabraknie.