Zbliżające się Święta to zapowiedź odpoczynku i rodzinnych spotkań, ale także nerwowych przygotowań. Jednym z elementów, których nie może zabraknąć są prezenty dla bliskich, jednak ich zakup dla wielu osób jest sporym problemem. Nie bez znaczenia są także koszty, które trzeba starannie zaplanować w domowym budżecie. W prosty sposób można jednak uniknąć świątecznej gorączki i dzięki temu uczynić Święta jeszcze przyjemniejszymi.

Zakupy jak najwcześniej

Znalezienie odpowiedniego prezentu na ostatnią chwilę to wyzwanie, więc czemu nie zrobić tego dużo wcześniej? Jeśli tylko podczas zakupów wpadnie nam w oko rzecz, którą chcielibyśmy obdarować bliską osobę, warto ją kupić. Nie ma znaczenia, czy zrobimy to w czerwcu czy listopadzie – biżuteria, ubranie czy książka mogą spokojnie poczekać do Świąt.

Nawet jeśli nie udało nam się kupić nic wcześniej, nie warto odkładać tego punktu przygotowań na ostatnią chwilę. Przynajmniej dwa-trzy tygodnie przez Wigilią warto zacząć rozglądać się nad podarunkami. Nie wszystko uda się kupić od razu, dlatego warto wcześniej rozpocząć odwiedzanie ulubionych sklepów.

Planowanie budżetu

Grudzień to kumulacja sporych wydatków, dlatego aby uniknąć zadłużania się, warto wcześniej wygospodarować odpowiednią sumę. To jeszcze jeden argument przemawiający za jak najwcześniejszymi zakupami – łatwiej będzie zaoszczędzić niewielkie sumy i kupować prezenty w miesiącach poprzedzających Święta. Wybierając się na zakupy warto także mieć wyznaczony limit wydatków, dzięki któremu świąteczna gorączka nie odbije się na innych planowanych wydatkach.

Zaangażowanie całej rodziny

Święta to chyba najbardziej rodzinny czas w roku – warto by również w ich przygotowanie zaangażowali się wszyscy domownicy. Podział obowiązków można przenieść także na kwestię zakupu prezentów. Korzystnym rozwiązaniem jest ponadto składanie się na jeden wspólny, ale za to większy prezent, zamiast dużej ilości drobiazgów.

Świąteczne oszczędności

Koszty przygotowania Świąt są niejednokrotnie na tyle wysokie, że uniemożliwiają zakup wymarzonych prezentów. Alternatywnym rozwiązaniem mogą stać się własnoręcznie wykonane przedmioty. Osoby uzdolnione plastycznie lub lubiące majsterkować bez trudu mogą przygotować samodzielne drobne upominki, których koszt będzie niewielki