Czytaj dziecku co najmniej dwadzieścia minut dziennie – to hasło zachęcające do spędzania z dziećmi czasu na lekturach jest stale aktualne. Dlatego książki to najlepszy pomysł dla dziecka w każdym wieku. Tak – już noworodkowi można podarować pierwszą książeczkę!

Mamy dużo szczęścia, bo polski rynek wydawniczy w przypadku książki dziecięcej jest naprawdę dobry. Nasi autorzy i ilustratorzy cieszą się światowym uznaniem, mamy też wspaniałe wydawnictwa, które wydają najlepsze pozycje z literatury dziecięcej z całego świata. Dlatego wybranie książki na prezent dla dziecka nie będzie problemem. Oto kilka propozycji z podziałem na wiek.

W pierwszym roku życia
Dla najmłodszych dzieci polecane są książeczki tak zwane kontrastowe – to wyraźne obrazki, na początku tylko czarno – białe, potem dochodzi żółty i czerwony kolor. Są dopasowane do możliwości widzenia malucha, stymulują jego wzrok. Poza klasycznymi książkami obrazkowymi na przykład Czuczu bardzo ciekawą pozycją jest seria Pierwsze Obrazy wydawnictwa Dwie Siostry. Obrazki są nieco abstrakcyjne, nawiązują formą do sztuki pierwotnej – wykorzystano w nich petroglify z Nazca. W drugim półroczu życia dziecka możemy poza książeczkami z obrazkami wprowadzać pierwsze książeczki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Wielka księga dźwięków da maluchom dużo radości.

W drugim roku życia
Gdy dziecko kończy rok, może już być zainteresowane prawdziwym czytaniem, to znaczy króciutkimi podpisami pod obrazkami. Na początek świetnie sprawdzą się takie książki jak Piłka Eli. To też dobry moment, by zapoznać malucha z kochaną przez dzieci serią o Puciu. Pucio uczy się mówić to książka, gdzie krótkim tekstom o życiu codziennym towarzyszy mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych. Dzieci, którym bliżej do drugich urodzin bardzo lubię serię o Kici Koci i jej braciszku Nunusiu.

W trzecim roku życia
Okres po drugich urodzinach to czas intensywnego rozwoju mowy, idealnie sprawdzą się książeczki, które dziecku w tym pomogą. Na przykład kolejna część Pucia, czyli Pucio mówi pierwsze słowa. Dzieci w tym wieku kochają też tak zwane wyszukiwanki, czyli duże książki bez tekstu, za to z bardzo szczegółowymi obrazkami. Wspaniałym prezentem będzie na przykład Ulica Czereśniowa – są cztery książki na każda porę roku oraz dodatkowo Noc na ulicy Czereśniowej. Z tzw. kartonówek ciekawym pomysłem jest też Wielka księga gospodarstwa. Jeśli szukamy drobiazgu na prezent możemy podarować dziecku książeczkę o Kici Koci – seria bez Nunusia przeznaczona jest właśnie dla dzieci powyżej drugiego roku życia.

Książka dla przedszkolaka
Przedszkolaki to już wytrawni „czytelnicy”. Jaka książka sprawi radość dziecku w tym wieku? Najlepiej taka, której bohater jest w zbliżonym wieku, stąd duża popularność serii o Toli, na przykład Wiosna Toli (i inne części o innych porach roku), czy Tola w przedszkolu. Ciekawą propozycją są też książeczki z serii Mądra Mysz, które zapoznają dziecka z różnymi zawodami i sytuacjami z życia codziennego.

Książki dla dzieci w wieku 7-10 lat
W tym czasie nadal warto czytać dziecku, ale zwykle umie ono już też czytać samo. To doskonały czas na książki przygodowe, wciągające wartką akcją. Wspaniałym prezentem będzie z pewnością klasyka literatury dziecięcej kochana przez pokolenia, czyli Dzieci z Bullerbyn.