Ustaliliście już datę ślubu i chcecie rozpocząć przygotowania? Na samym początku powinniście zająć się zarezerwowaniem sali weselnej. Wybór miejsca na przyjęcie wcale nie jest prostym zadaniem. Dlatego im wcześniej się za to zabierzecie, tym lepiej. Wiele popularnych domów weselnych ma wolne terminy dopiero na rok, a nawet dwa lata w przód. Dlatego zależy wam akurat na danym miejscu, warto jak najszybciej skontaktować się z managerem. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru sali na przyjęcie weselne? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Lokalizacja

Pierwsze, na co powinniście zwrócić uwagę przy wybieraniu domu weselnego, to jego lokalizacja. Rodzaj obiektu najlepiej dostosować do stylu przyjęcia. Jeśli zdecydowaliście się na imprezę w stylu nowoczesnym, możecie skusić się na wesele w restauracji w centrum miasta. Jeśli natomiast wolicie, by przyjęcie odbywało się w otoczeniu przyrody, najlepszym rozwiązaniem będzie zajazd lub folwark zlokalizowany gdzieś na uboczu. Pamiętajcie, że jeżeli sala weselna będzie sporo oddalona od miejsca ceremonii (kościoła lub urzędu stanu cywilnego), waszym obowiązkiem jest zapewnienie wszystkim gościom dojazdu. Zapraszając na przyjęcie gości z daleka powinniście także przygotować dla nich miejsca noclegowe. Najlepiej, by część hotelowa znajdowała się na terenie tego samego obiektu, co sala weselna.

Wielkość sali weselnej

Kolejną kwestią jest oczywiście wielkość sali weselnej. Wstępną listę gości powinniście przygotować jeszcze przed wybieraniem miejsca na wesele. Dokonując rezerwacji sali nie starajcie się specjalnie zawyżać liczby gości. Pamiętajcie, że nie wszyscy z zaproszonych faktycznie pojawią się na weselu. Jak duża ma być sala weselna? Mówiąc najprościej: ani za duża, ani za mała. Zbyt duża ilość miejsca sprawi, że goście nadmiernie się rozproszą; z kolei za mała sala weselna będzie ciasna i niewygodna.

Rozkład pomieszczeń

Wybierając salę na wesele zwróćcie uwagę na rozkład pomieszczeń. W przypadku większych domów weselnych może się zdarzyć, że jednocześnie będą odbywały tam dwa przyjęcia. Jeśli w domu weselnym jest więcej niż jedna sala, koniecznie sprawdźcie, jaką infrastrukturę mają poszczególne pomieszczenia (przede wszystkim czy sale mają osobne wejścia i zejścia do ogrodów). W umowie podpisywanej z domem weselnym warto zaznaczyć, że wasza rezerwacja dotyczy konkretnej sali w obiekcie.

Menu

Jeśli chodzi o menu, zasadniczo mamy do wyboru dwie opcje: samodzielne ustalenie jadłospisu lub skorzystanie z jednej z gotowych propozycji. Wybrane menu możemy dołączyć do umowy w formie załącznika lub zawrzeć je w dokumencie głównym. Ważną kwestią jest także sprawa alkoholu. W umowie należy dokładnie określić, czy to my zapewniamy gościom alkohol, czy zaproszeni mają korzystać wyłącznie z alkoholu podawanego w lokalu. Osobny zapis powinien dotyczyć także tortu, ciast i owoców. W umowie musi znaleźć się informacja, czy słodkości i owoce załatwiamy we własnym zakresie, czy są one już wliczone w koszty wynajęcia sali.