Okulary mogą być nie tylko niezbędne dla dobrego widzenia. Dobrze dobrane mogą być prawdziwą ozdobą, poprawiająca proporcje twarzy. Jak dobrać oprawki okularów do kształtu twarzy?

Wybór właściwej oprawki okularów nie jest prosty. Należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na to, że trzeba będzie przymierzyć wiele modeli, zanim znajdziemy ten idealny. Uwaga: jeśli nosisz mocne szkła korekcyjne, warto na czas mierzenia nowych oprawek założyć jednodniowe soczewki kontaktowe o odpowiedniej mocy. W przeciwnym wypadku możesz mieć problem z wyborem, bo nie będziesz wyraźnie widzieć swojego odbicia w lustrze.

Czym się kierować, wybierając oprawki okularów? Najważniejsze jest dopasowanie ich do kształtu i proporcji twarzy. Należy pamiętać, że bardzo ważna jest też wielkość – duże i masywne oprawki będą przytłaczały osobę o drobnej twarzy i delikatnych rysach. I odwrotnie – niewielkie okulary nie będą pasowały osobie o większej twarzy.
Bardzo istotny jest też kształt twarzy. Jakie są zasady?

Oprawki do twarzy owalnej są najłatwiejsze do dobrania. Taki kształt twarzy uchodzi za idealny – jeśli jeszcze rysy są symetryczne, możesz nosić w zasadzie dowolne oprawki, a i tak będziesz wyglądać dobrze. Możesz też pozwolić sobie na okulary zupełnie pozbawione oprawek, na żyłce. To dobry pomysł dla tych, którzy nie lubią wyrazistych oprawek i nie chcą, by fakt noszenia okularów zwracał uwagę, więc wolą dyskretne rozwiązania. To też dobry sposób, by podkreślić delikatne i subtelne rysy twarzy. Jeśli owalnej twarzy towarzyszy wyrazisty typ urody lepiej zdecydować się na oprawki bardziej spektakularne, na przykład kolorowe o kształcie kociego oka, czy bardzo modne obecnie – okrągłe.

Oprawki do twarzy trójkątnej powinny równoważyć spiczastą brodę i dość szerokie czoło. Rekomendowany kształt to więc oprawki, których dolna część jest zaokrąglona, by złagodzić ostrzejsze rysy. Smukłe kocie oko to bardzo dobry kształt dla tego typu twarz. Lepiej natomiast unikać oprawek prostokątnych i kanciastych.

Oprawki do twarzy okrągłej powinny pomóc w jej optycznym wysmukleniu. W tym przypadku oprawki kanciaste, prostokątne, z mocną linią i kolorowe skutecznie odwrócą uwagę od pyzatych policzków. Dobrze sprawdzą się też okulary, których oprawki są nieco wyciągnięte ku górze i w stronę skroni. Nie należy natomiast wybierać oprawek okrągłych.

Twarz kwadratowa, z szerokim czołem, mocną szczęką i słabo zaznaczonymi kośćmi policzkowymi wymaga oprawek, które nadadzą jej subtelności i delikatności. Idealnie sprawdzą się wszelkie zaokrąglenia – oprawki okrągłe, owalne, z falującą miękko linią korzystnie wpłyną na proporcje twarzy.

Często problemem w proporcjach twarzy nie jest sam jej kształt, a nos, który może być zbyt wydatny, zadarty czy garbaty, co jego właścicielowi zwykle niespecjalnie się podoba. Na szczęście okulary idealnie nadają się do tego, by odwrócić uwagę od nosa. Wyraziste oprawki, o interesującym kształcie i mocnej kolorystyce sprawią, że niedoskonały kształt nosa nie będzie rzucał się w oczy. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się też oprawki wzorzyste. Natomiast delikatne, druciane sprawią, że duży nos będzie się wydawał jeszcze większy, przez kontrast z subtelnymi oprawkami.