Trzeba przyznać, że ortodoncja stała się jedną z najpopularniejszych i mocno rozwijających się dziedzin stomatologii. Obecnie nowoczesne metody leczenia wad zgryzu pozwalają na pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach chorobowych. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący wady zgryzu, pamiętaj, że zawsze warto wyprostować zęby! Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że w zakres ortodoncji wchodzą: kontrola rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowanie odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości twarzowej czaszki. Jednak poza poprawą wyglądu i samopoczucia, skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy, poprawia wymowę oraz ułatwia higienę jamy ustnej. Ponadto likwiduje też dolegliwe bóle głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych. Jeżeli chodzi o przyczyny wady zgryzu to są różnorodne ale najliczniejszą grupę stanowią wady zgryzu, które powstają w pierwszych latach życia dziecka. Natomiast do czynników prowadzących do nieprawidłowego ustawienia zębów należą: używanie źle dobranych smoczków, oddychanie przez usta, ssanie kciuka lub wargi oraz przedwczesna utrata zębów mlecznych, spowodowana m.in. urazami i próchnicą.

Jeżeli chodzi o zapobieganie powstawaniu wad zgryzu to tak naprawdę należy zająć się od pierwszych dni życia dziecka. W związku z tym ważne jest zwrócenie uwagi na: sposób i czas karmienia dziecka, stosowanie odpowiednich smoczków, wczesne wprowadzenie karmienia dziecka łyżeczką, przyzwyczajanie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów. Poza tym trudnym i ważnym oraz wymagającym wielkiej cierpliwości od rodziców jest niedopuszczenie do powstawania złych nawyków (np. ssanie palców, warg, gryzienie przedmiotów itp.). Jeśli zaś chodzi oto, kiedy należy się zgłosić z dzieckiem do ortodonty i czy wiek ma znaczenie w leczeniu ortodontycznym to najlepiej zrobić to jak najwcześniej tzn. około 3 roku życia.

Jesteś z Opola lub okolic a Twoje dziecko ma wadę zgryzu? Sprawdź ► https://drbaron.pl/stomatologia-dziecieca/


Pamiętaj o tym, że leczenie ortodontyczne dzieci jest konieczne, ponieważ wady zgryzu cechuje to, że nie cofają się same, przeciwnie wraz ze wzrostem dziecka pogłębiają się. Generalnie rzecz ujmując leczenie u dzieci jest szybsze niż u dorosłych, a rozpoczęte odpowiednio wcześnie niejednokrotnie pozwala na unikniecie usuwania zębów stałych z powodu wskazań ortodontycznych i zapobiega powikłaniom wad zgryzu. Wiek nie stanowi bariery w leczeniu ortodontycznym, gdyż leczenie można rozpocząć w każdym wieku dobierając odpowiednia metodę. Jednak w wielu przypadkach u osób dorosłych rozpoczęcie leczenia wiąże się z warunkami estetycznymi.