Wesele z poprawinami czy bez – to pytanie zadają sobie wszystkie pary przygotowujące się do ceremonii zaślubin. Na poprawiny decyduje się jednak w ostatnich latach coraz mniej osób. Jednak czy naprawdę warto rezygnować z tej pięknej tradycji? Prezentujemy wady i zalety przyjęcia poprawinowego.


 

Kiedy odbywają się poprawiny?

Zgodnie z polskim zwyczajem, poprawiny odbywają się w dzień po weselu. Tradycja organizowania dwudniowych wesel wywodzi się jeszcze z czasów staropolskich. W tamtym okresie zaślubiny świętowano wyjątkowo hucznie. Nikogo nie dziwiły więc wesela trwające po kilka dni. Współcześnie poprawiny mają najczęściej formę obiadu, podczas którego goście mogą powspominać wydarzenia minionego dnia oraz spędzić czas w luźniejszej atmosferze. Jeśli zdecydujemy się na zorganizowanie poprawin, pamiętajmy, by taka informacja znalazła się na zaproszeniu ślubnym.


 

Poprawiny – zalety

Zaproszenie gości na przyjęcie poprawinowe jest elegancką formą podziękowania im za obecność podczas ślubu i wesela. W dobrym tonie jest zwłaszcza organizowanie poprawin w sytuacji, gdy goście przyjechali do nas z bardzo daleka. Naszym obowiązkiem jest wówczas zapewnienie im noclegu wraz ze śniadaniem. A skoro goście zostaną na drugi dzień, dlaczego nie zaprosić ich do dalszego świętowania jednego z najważniejszych dni w naszym życiu? Poprawiny są doskonałą okazją do kontynuowania zabawy weselnej. W przeciwieństwie do przyjęcia weselnego, którego charakter jest przede wszystkim bardzo uroczysty, poprawiny mogą być bardziej na luzie. I wcale nie musi to być kolejne przyjęcie za suto zastawionymi stołami. Doskonałą alternatywą dla poprawin odbywających się w domu weselnym lub restauracji może być grill czy po prostu spokojne spotkanie w ogrodzie. Jeśli mamy taką możliwość, poprawiny możemy nawet wyprawić w rodzinnym domu któregoś z nowożeńców. Takie przyjęcie jest świetną okazją do tego, by goście (a także para młoda) mogli porozmawiać ze sobą w swobodniejszej atmosferze. Dla państwa młodych poprawiny stwarzają także możliwość odbycia dłuższej rozmowy z tymi, z którymi podczas wesela zamienili tylko kilka zdań. W trakcie poprawin możemy też zorganizować zabawy i konkursy, dzięki którym goście mogą się zintegrować i przyjemnie spędzić czas.


 

Poprawiny – wady

Nie oszukujmy się – poprawiny to też koszty. Decydując się na wyprawienie przyjęcia poprawinowego musimy liczyć się tym, że koszty związane ze ślubem wzrosną. To właśnie chęć oszczędności jest jednym z kluczowych powodów, dla których pary młode rezygnują z poprawin. Jednak gdy spojrzymy na to bardziej racjonalnie, wydatek związany z poprawinami wcale nie musi być aż taki ogromny. Biorąc pod uwagę to, ile kosztuje nas samo przyjęcie weselne, koszty poprawin są przy tym stosunkowo niewielkie. Do organizacji poprawin może zniechęcać również fakt, że takie przyjęcia najczęściej odbywają się w niedzielę. Większość gości w poniedziałek wraca do normalnego trybu pracy, w związku z czym nie może pozwolić sobie na kolejny dzień imprezowania.