Gwiazdka to szczególny czas dla całej rodziny. Możemy wtedy być blisko siebie, spędzać razem czas i cieszyć się ciepłem domowego ogniska. W okresie świątecznym nie wolno też zapomnieć o prezentach! W dzisiejszym poradniku podpowiemy, co można podarować pod choinkę najmłodszym.

Prezenty dla niemowlaka

Jaki powinien być upominek dla najmłodszych w rodzinie? Przede wszystkim kolorowy i przyciągający uwagę maluszka. Doskonale sprawdzi się na przykład zabawka edukacyjna lub zabawka interaktywna. Dzięki niej maluch będzie mógł poznawać otaczający go świat ucząc się przez zabawę. Bardzo praktycznym podarunkiem będzie chodzik pchacz. To nieoceniona pomoc podczas stawiania pierwszych kroków i nauki samodzielnego poruszania się. Korzystając z pchacza dziecko uczy się przyjmowania prawidłowej postawy ciała i utrzymywania równowagi. Ciekawym pomysłem może być grający pchacz, który podczas ruchu wydaje dźwięki i tym samym zachęca maluszka do stawiania kolejnych kroków. Fantastycznym prezentem jest przytulanka. W przypadku niemowlaków i bardzo małych dzieci najlepiej sprawdzi się welurowa szmatka. Maluszek może tulić się do niej podczas zasypiania oraz uczyć się koordynacji ruchowej podczas zabawy.

Prezenty dla dziecka w wieku 2-3 lat

Kupując prezent gwiazdkowy dla dwu- lub trzylatka postawmy na mądre zabawki pobudzające kreatywność. Maluchy w tym wieku są zainteresowane dosłownie wszystkim, co je otacza. By zaspokoić potrzeby małych odkrywców warto podarować im coś, co będą mogły samodzielnie zbudować. Dwulatka możemy obdarować na przykład puzzlami z postacią z ulubionej bajki lub układanką z ukochanym zwierzakiem. Wybierając prezent dla trzylatków możemy pokusić się już o coś bardziej skomplikowanego, na przykład klocki lub drewniany zestaw konstrukcyjny. Dzieci w tym wieku uwielbiają naśladować dorosłych i wcielać się w różne postacie. Dlatego świetnym pomysłem może być także zestaw do zabawy w małego kucharza, lekarza czy nauczyciela.

Prezenty dla dziecka w wieku 4-5 lat

Cztero- i pięciolatki mają już zwykle własne preferencje i zainteresowania, potrafią też samemu zadecydować, co chciałyby znaleźć po choinką. Wybór prezent dla dziecka w wieku 4-5 lat to nie lada wyzwanie: rodzice nieraz muszą się porządnie nagimnastykować, by utrafić w gust przedszkolaka – a przecież ten potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Pomimo tego, że maluch prawdopodobnie chciałby kolejny gadżet z postacią z ulubionego filmu, warto być pod tym względem nieco bardziej kreatywnym. Pamiętajmy, że przedszkolaki szybko nudzą się prostymi zabawkami, dlatego najlepiej podarować im nie to, co będzie jedynie chwilową modą, lecz coś, co zapewni im zainteresowanie na dłużej. Doskonałym pomysłem na prezent może być gra. Planszowa, zręcznościowa, logiczna czy karciana – wybór jest naprawdę ogromny. Taka gra to świetna zabawa dla całej rodziny: kto powiedział, że grać mogą w nią tylko dzieci? To kapitalna forma rozrywki zwłaszcza na święta, kiedy wszyscy jesteśmy razem. Zamiast spędzać czas przed telewizorem czy komputerem rozłóżcie grę na stole lub podłodze i wspólnie podejmijcie wyzwanie.