Zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia. Czas radości, przebywania z rodziną i bliskimi. Często jednak przygotowaniom do świąt towarzyszy stres. Większość z nas stara się znaleźć idealne prezenty dla naszych bliskich, popadając w szał często nieprzemyślanych i wyczerpujących zakupów. Można tego uniknąć! Przede wszystkim staraj się myśleć o świątecznych prezentach jak najwcześniej. Na pewno nie przesadzisz, jeśli zaczniesz to robić już w listopadzie lub na początku grudnia.

Zrób listę osób które chcesz obdarować i pomyśl o prezencie dla każdej z nich. Postaraj się przypomnieć sobie co podarowałeś danej osobie w ostatnim roku i unikaj powtórzeń. Jeśli w poprzednim roku otrzymałeś prezent od tej osoby, przypomnij sobie co nim było. Dobrze jest pamiętać co otrzymaliśmy, aby móc dostosować „wielkość” prezentu do tego, który otrzymamy. Nikt nie chce przecież znaleźć się w niezręcznej sytuacji, w której otrzymuje kosztowny prezent, obdarowując darczyńcę skromnym upominkiem. Jeśli więc masz na to fundusze, postaraj się czynić prezenty o podobnej wartości. Kiedy już wiesz ile prezentów musisz kupić, możesz zacząć ich szukać. Jeśli określiłeś już bardzo precyzyjnie rodzaj prezentu, tym lepiej dla Ciebie! Jeśli jednak wiesz tylko ogólnie jaki rodzaj prezentu pasowałby do konkretnej osoby, poprzeglądaj strony internetowe i sklepy szukając inspiracji. Jeśli na przykład wiesz, że chcesz podarować swojej mamie książkę, sprawdź nowości, poszukaj książek ulubionego autora i rozejrzyj się po antykwariatach. Jeśli chcesz kupić sprzęt elektroniczny, zacznij dowiadywać się cen i parametrów poszczególnych model.

A może przez internet?

Nie bój się zamawiać przez Internet, jednak rób to możliwie wcześnie. Pierwszy tydzień grudnia to ostatni dzwonek na dokonywanie zamówień. Im później, tym bardziej mogą się opóźniać dostawy – zarówno z powodu dużego natężenia obrotu w sklepie, jak i z powodu ogromnego obciążenia poczt i firm kurierskich. Zamawianie prezentów przez Internet pozwoli Ci uniknąć stania w kolejkach podczas przedświątecznych zakupów, kiedy wszyscy szukają prezentów. Jeśli jednak chcesz obejrzeć dostępne towary „na żywo”, również wybierz się na zakupy możliwie wcześnie – mniej więcej od połowy grudnia sklepy zamieniają się w jedną wielką kolejkę, a przecież szkoda czasu kiedy mamy wiele innych przedświątecznych spraw na głowie!