Ślub i przyjęcie weselne to jedyna w swoim rodzaju okazja, by świętować najważniejszy dzień w życiu w otoczeniu najbliższych zgromadzonych w jednym miejscu. Organizacja tego wyjątkowego dnia wymaga od Młodej Pary zaplanowania wielu ważnych spraw. Przygotowanie listy gości, rezerwacja sali, wybór kreacji dla Pani Młodej i stroju dla Pana Młodego, znalezienie fotografa i/lub kamerzysty, ustalenie menu, dobór repertuaru muzycznego, wybranie miejsca na sesję plenerową… Można by tak wymieniać długo. W ferworze przygotowań nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej kwestii: prezentach. Przyjęło się, że Para Młoda w dniu zaślubin otrzymuje od gości podarunki. Jeśli zdecydowaliście, że zamiast kopert wolicie prezenty rzeczowe, koniecznie powinniście zadbać o dostarczenie gościom listy prezentów ślubnych. I choć niektórzy powiedzą pewnie, że przygotowywanie takiej listy jest zbyteczne, ponieważ liczy się sam gest, a nie to, co się dostanie, naszym zdaniem warto spojrzeć na to z bardziej racjonalnej perspektywy. Dlaczego uważamy, że warto sporządzać listę prezentów ślubnych? Oto nasze argumenty.


 

Prezent czy koperta?

Choć przez wiele lat Pary Młode wolały zamiast prezentów rzeczowych kopertę z pieniędzmi, w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na powrót do tradycji. Jeszcze jakieś 20 lat temu wręczanie Nowożeńcom prezentów było nieodłącznym elementem każdego wesela, ten zwyczaj został wyparty przez obdarowywanie Pary Młodej kopertami z gotówką. Dlaczego? Kluczowym powodem były po prostu względy praktyczne. Para Młoda mogła przeznaczyć zgromadzone środki na dowolnie wybrany cel (zwrot kosztów wesela, podróż poślubną, urządzenie mieszkania itd.). Współczesne Pary Młode zaczynają jednak na powrót doceniać fakt, że prezent w formie rzeczowej jest pamiątką na całe życie.


 

Lista prezentów – dlaczego warto ją przygotować?

Aby uniknąć sytuacji, że w dniu ślubu otrzymamy pięć takich samych czajników lub pięć kompletów pościeli, warto sporządzić listę prezentów ślubnych. Lista niekoniecznie musi mieć wersję papierową – w dzisiejszych czasach mamy również możliwość opracowania takiej listy w formie elektronicznej! Bardzo dobrym pomysłem może być np. stworzenie strony internetowej, na której w jednej z zakładek umieścimy listę prezentów. W taki sposób unikamy sytuacji, że goście nie wiedzą, które prezenty zostały już wybrane, a które są jeszcze wolne. Wystarczy w odpowiednim miejscu zaznaczyć, że decydujemy się na zakup określonego podarunku, a lista automatycznie zostanie zaktualizowana. Brzmi świetnie, prawda? Pamiętajmy, że zakup prezentu ślubnego nierzadko jest dla gości dużym wyzwaniem. Wybranie podarunku, który spełni nasze oczekiwania i trafi w nasze gusta, może być dla nich dość trudne. Dlatego aby ułatwić gościom zadanie warto samemu przygotować listę prezentów. Takie rozwiązanie jest dobre nie tylko dla gości, lecz także dla samej Pary Młodej. Nowożeńcy unikną w ten sposób rozczarowania i niezręczności z powodu otrzymania prezentu, który niekoniecznie będzie trafiony.