Jednym z najbardziej charakterystycznych dodatków do sukni ślubnej jest oczywiście welon. Jednak nie każdą pannę młodą takie rozwiązanie przekonuje. Nowoczesne panie młode chętnie otwierają się na nowości ze świata mody. Do takich bez wątpienia należą alternatywne sposoby przyozdabiania włosów. Co założyć na włosy zamiast tradycyjnego welonu? Przyjrzeliśmy się najciekawszym trendom współczesnej mody ślubnej.

Symbolika welonu

Choć dziś symbolika welonu jest w zasadzie oczywista, kiedyś welon oznaczał coś zupełnie innego. Tradycja zakładania welonu do ślubu sięga jeszcze czasów starożytnych. Wówczas welon nie tyle stanowił ozdobę, co miał chronić pannę młodą przed demonami. Brzmi dziwnie? Trochę tak. Ale to dopiero początek! Czy wiesz, że welon był w dawnych czasach stosowany po to, by uniemożliwić przyszłej żonie ucieczkę sprzed ołtarza? Naprawdę. W czasach starożytnych zawieranie małżeństw z miłości było raczej rzadkością. O wiele bardziej liczyły się korzyści, na jakie mogły liczyć rodziny obojga przyszłych małżonków. Dlatego nic dziwnego, że panie młode niekoniecznie miały ochotę poślubić wybranych dla nich kawalerów. Co na to rodzina? Wystarczyło ubrać niewiastę w długi, ciągnący się po ziemi welon, a ryzyko ucieczki stawało się znacznie mniejsze. Jak to dobrze, że żyjemy dziś w zupełnie innych czasach…

Woalka

Woalka jest zdecydowanie praktyczniejsza niż welon. Woalki ślubne są lekkie, eleganckie i dodają pannie młodej szykownej tajemniczości. Dzięki woalce możliwe jest także ukrycie niedoskonałości cery.

Grzebyk

Jednym z największych hitów ostatnich sezonów są kryształowe grzebyki. Takie ozdoby przepięknie wyglądają na kokach hiszpańskich czy upięciach w formie kucyków. Mieniące się kamyki dodają pannie młodej niezwykłego blasku i wyjątkowej elegancji.

Wianek z żywych kwiatów

Bardzo modnym dodatkiem do włosów jest wianek. Wianek z żywych kwiatów doskonale uzupełnia stylizację w klimacie boho lub vintage, pasując zwłaszcza do zwiewnych, koronkowych kreacji.

Toczek

Toczek na głowie to niezwykle gustowne nawiązanie do stylu retro. W dawnych czasach eleganckie kobiety nie wychodziły z domu bez stylowego nakrycia głowy. Marzy ci się ślub w stylu vintage? A może zdecydowałaś się na ceremonię w stylu angielskim? Koniecznie zastanów się nad toczkiem ślubnym. Pamiętaj, że toczek wcale musi być biały. W zależności od stylizacji możesz zdecydować się również na malutki kapelusik w innym kolorze. Prawdziwym hitem ostatnich lat jest dopasowywanie toczka pod kolor innych dodatków: np. butów czy detali sukni.

Stroik

Ciekawą alternatywą dla welonu może być również stroik. Taka ozdoba pięknie prezentuje się na rozpuszczonych lub lekko upiętych włosach. Pamiętaj, że stroik jest tylko dodatkiem – największe wrażenie powinna robić twoja kreacja ślubna. Koniecznie zadbaj więc o to, by ozdoba komponowała się z suknią. Wybierając kreację warto zapytać, czy salon zajmuje się także przygotowywaniem stroików pod konkretne modele. Stroik wcale nie musi być wymyślny: równie dobrze prezentują się subtelne przypinki czy delikatne piórka.