Trzeba przyznać, że aparat ortodontyczny to prawidłowy zgryz, a proste zęby to nie tylko ładny uśmiech, ale także łatwiejsze dbanie o czystość jamy ustnej i skuteczniejsze zapobieganie próchnicy i paradontozie. Natomiast aparat ortodontyczny to nie przykra konieczność, ale moda, moda bardzo zdrowa, bo pozwala wyprostować zęby, leczy wady zgryzu i nierzadko kompleksy. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący rodzajów, zakładania oraz higieny związanej z aparatem ortodontycznym. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że aparaty ortodontyczne noszą dzieci i dorośli, a wśród młodzieży cieszą się (zwłaszcza te zdobione) sporą popularnością. Jednak dziś srebrne albo przezroczyste (z kryształu górskiego) klamerki na zębach nikogo nie dziwią. Generalnie rzecz ujmując zastępowanie zębów mlecznych stałymi trwa kilka lat, stopniowo zmienia się także kształt szczęki i żuchwy. Natomiast jeżeli rodzice zauważą, że mleczaki nie rosną prosto, powinni poradzić się ortodonty, ponieważ dzieciom pomiędzy 4, a 12 rokiem życia najczęściej zaleca się aparaty zdejmowane, ruchome (lekarze nazywają je czynnościowymi). Poza tym noszenie ich sprawia, że zęby wychylają się we właściwym kierunku, szczęki odpowiednio rozrastają, przygotowując miejsce dla zębów stałych. Jednak o tym, czy leczenie będzie skuteczne i zakończy się na noszeniu aparatu zdejmowanego decyduje wiele czynników, ale chyba najważniejsza jest współpraca dziecka i rodziców z lekarzem. Przede wszystkim opiekunowie muszą być przekonani, że aparat pomoże uniknąć poważniejszych kłopotów. Rzecz jasna to ich rola polega na pilnowaniu, by dziecko nosiło aparat przez co najmniej cztery godziny dziennie i zakładało go również na noc. Musisz wiedzieć, że takie leczenie wymaga wielkiej cierpliwości, bo może trwać od kilku do kilkunastu lat (nawet do 15-16 roku życia dziecka). Ponadto trzeba też pilnować terminów wizyt kontrolnych, aby sprawdzać postępy leczenia i we właściwym czasie wymieniać aparat na nowy - większy bądź szerszy.

Warto wspomnieć także o tym, że dzieciom aparaty stałe zakłada się dopiero wtedy, gdy mają wszystkie stałe zęby. Natomiast u dorosłych można to zrobić niezależnie od wieku, nawet po skończeniu czterdziestki czy pięćdziesiątki (jednak taki zwyczaj rodzi się w Polsce bardzo wolno). Niestety, bywa jednak, że u starszych osób sam aparat nie wystarcza, bo wada zgryzu może być spowodowana wadliwą budową szczęki albo żuchwy i wtedy konieczna jest interwencja chirurga, który prawidłowo, ale już operacyjnie, ustawi je w modelowym położeniu. Ponadto leczenie ortodontyczne dorosłych często musi być połączone także z zabiegami protetycznymi lub wszczepieniem implantów. Jednak nieraz dzięki np. niewielkiemu rozsunięciu ścieśnionych zębów można uniknąć wstawiania sztucznych.