Pewnie zastanawiasz się po co prostować zęby? No cóż, jest kilka ważnych powodów, dla których warto to zrobić. Przede wszystkim jeżeli obie szczęki idealnie do siebie pasują, a zęby są równe, twarz zyskuje na wyglądzie, jej owal, profil zyskają naturalny kształt, a uśmiech jest pełen wdzięku. Ponadto wyprostowanie zębów umożliwia zlikwidowanie lub znaczne zmniejszenie wielu wad wymowy.

Musisz także wiedzieć, że idealne rozgryzanie jedzenia ułatwia trawienie i regularne wypróżnienia oraz chroni układ pokarmowy przed wieloma chorobami. Poza tym proste zęby łatwiej zabezpieczyć przed próchnicą i chorobami dziąseł. Generalnie rzecz ujmując prostowaniem zębów zajmują się stomatolodzy - ortodonci. To ich zadaniem jest prawidłowe ustawienie zębów, czyli spowodowanie, by stykały się ze sobą we właściwych miejscach.

Przede wszystkim musisz być świadomy, że nieprawidłowy zgryz może być przyczyną wad wymowy, a należą do nich: seplenienie - niektórzy ludzie mimo poważnych wad zgryzu mówią wyraźnie, ale większość nieprawidłowo wymawia poszczególne głoski lub całe sylaby. Niestety, ale z trwałych wad wymowy nie wyrasta się, można je usunąć poprzez leczenie ortodontyczne i naukę poprawnej wymowy u logopedy. Wadą wymowy jest też dyslalia - jednoraka to nieprawidłowe wymawianie jednej głoski, np. “r”, wieloraka - nieprawidłowe wymawianie wielu głosek (trudno zrozumieć co mówi osoba, mająca taką wadę), całkowita - wymowa jest niezrozumiała i określana jako bełkot.

W przypadku, gdy zauważymy (albo powie nam o tym pediatra lub dentysta), że zęby dziecka nie rosną prawidłowo, powinniśmy jak najszybciej pójść do ortodonty. Natomiast, gdy okaże się, że konieczny jest aparat, czeka nas kilka wizyt przygotowujących do tego. Generalnie pierwsza to dokładne oczyszczeniu (specjalnymi urządzeniami) zębów z osadu, kamienia nazębnego i poddziąsłowego. Jednak jeśli w czasie jednej wizyty nie uda się usunąć wszystkich zanieczyszczeń - zabieg trzeba powtórzyć. Niestety, ale konieczne jest też uzupełnienie wszystkich ubytków w zębach, ponieważ bez tego nie można rozpocząć leczenia ortodontycznego. Zwykle profesjonalne oczyszczenie jest konieczne, aby uniknąć chorób dziąseł i przyzębia, które po założeniu aparatu szybciej mogą się rozwinąć.

Jeżeli potrzebujesz dobrego stomatologa w Opolu, sprawdź ofertę ► https://drbaron.pl/leczenie-stomatologiczne/

Poza tym przed dopasowaniem i założeniem aparatu oprócz tradycyjnego badania trzeba wykonać pantomogram (panoramiczne prześwietlenie wszystkich zębów), boczne zdjęcie czaszki (cefalometria) oraz fotografię stanu zębów przed rozpoczęciem leczenia. Ponadto na końcu robi się gipsowe wyciski wszystkich zębów, czyli tzw. modele diagnostyczne. Posłużą one do opracowania idealnego dla nas ułożenia zębów i doboru odpowiedniego aparatu. Jednak dopiero po analizie wszystkich badań i zdjęć wybiera się, najlepszą dla danej osoby, metodę leczenia. Poza tym niekiedy, jeszcze przed założeniem aparatu, konieczne bywa usunięcie niektórych zębów, aby obie szczęki mogły nabrać właściwego kształtu.