Co ciekawe okazuje się, że zaburzenia ortognatyczne mogą być przyczyną migren. Dlatego, jeśli cierpisz na częste bóle głowy, sztywnieje ci kark, masz szumy w uszach to lepiej sprawdź swój zgryz. Bowiem okazuje się, że wady zgryzu mogą mieć związek z bólami migrenowymi. Poniżej znajdziesz kilka informacji, dotyczących tego, że wady zgryzu mogą być przyczyną migren. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że uważa się, że 70% populacji europejskiej ma wady zgryzu. Jednak jakie powody skłaniają pacjentów do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego? No cóż, w 90% względy estetyczne. Poza tym coraz więcej ludzi uważa, że proste i równe zęby stają się ważnym atutem zwiększającym naszą konkurencyjność w życiu osobistym i zawodowym. Natomiast pozostałe to problemy ze zdrowiem, które wynikają w prostej linii z wad zgryzu, a to sprawia, że pacjenci szukają ratunku przed bólem i problemami postawy. Trzeba jednak przyznać, że niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stan kręgosłupa lub stawów może zależeć od zgryzu, a jednak właśnie tak jest.

Przede wszystkim pomyślmy o tym, co świadczy o tym, że zgryz jest prawidłowy i co to w ogóle jest zgryz? Czy równo ustawione, białe, zdrowe zęby oznaczają że wszystko jest w porządku? Otóż, niekoniecznie, gdyż narząd żucia jest organem, którego prawidłowa funkcja uzależniona jest od przestrzennych relacji tkanek o różnej budowie morfologicznej i histologicznej. Generalnie w skład narządu żucia wchodzą: górna i dolna szczęka wraz z wyrostkami zębodołowymi, zęby, stawy skroniowo-żuchwowe, przyzębie oraz mięśnie, układ nerwowy i układ krwionośny części twarzowej czaszki. To wszystko tworzy razem układ stomatognatyczny, dlatego, prawidłowo działający narząd żucia potrzebuje prawidłowo działających wszystkich składowych. W związku z tym można więc mieć zdrowe i proste zęby, ale nieprawidłowy zgryz, czyli niewłaściwą przestrzenną relację między górnym, a dolnym łukiem zębowym.

Twoje dziecko ma wadę zgryzu? Sprawdź ofertę Dr Baron w Opolu! 

Pamiętajmy o tym, że wszystkie układy ciała ludzkiego są ze sobą powiązane, dlatego dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych są ściśle powiązane z zaburzeniami stabilności kręgosłupa czy obręczy barkowej. W dodatku bardzo wiele pacjentów myli bóle migrenowe z dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych. Co ciekawe przyjmuje się, że u około 80% pacjentów z silnymi bólami różnych okolic głowy, karku, szumami w uszach, źródłem dolegliwości jest nieprawidłowo funkcjonujący układ stomatognatyczny. Dlatego stosowanie tabletek przeciwbólowych, oraz różnych tymczasowych rozwiązań takich jak masowanie skroni, sen, gorący prysznic są tylko próbą leczenia objawowego.

Natomiast leczenie przyczynowe, czyli takie, które trwale znosi przyczynę bólu, w ogóle nie jest wdrażane. Wymienione dolegliwości mogą być również spowodowane poważnym procesem chorobowym ze strony OUN (ośrodkowego układu nerwowego) lub układu krwionośnego. Dlatego niezmiernie ważne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, aby nie przeoczyć ewentualnych objawów poważniejszych dolegliwości.