Generalnie rzecz ujmując aparaty ortodontyczne korygują szpary między zębowe, stłoczenia zębów, cofnięcia żuchwy i inne wady zgryzu. Dlatego nie ma znaczenia, ile masz lat - każdy wiek jest dobry, by wyleczyć wady zgryzu, a obecnie dostępnych jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Wybór należy do ciebie. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący rodzajów aparatów korygujących wady zgryzu. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że aparat ortodontyczny na zębach dorosłego nikogo dziś nie dziwi. Co ciekawe na leczenie ortodontyczne coraz częściej decydują się osoby 30–40-letnie, bo zdrowe i zadbane zęby są dziś tak samo ważne jak piękna fryzura lub modne ubranie. Jednak na szczęście na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno. Obecnie nowoczesna ortodoncja oferuje pacjentom wiele modeli aparatów, mniej lub bardziej widocznych.

Przede wszystkim wybór zależy od indywidualnych potrzeb i... zasobności portfela – leczenie nie jest, niestety, refundowane przez NFZ. Jeżeli chodzi o aparaty ortodontyczne klasyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi to takie aparaty przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Chodzi oto, że są zbudowane z zamków (kosteczek z metalu, porcelany, kryształu lub kompozytu), pierścieni albo tub oraz łuków (metalowych albo powlekanych teflonem, silikonem). Natomiast aparaty metalowe (tytan albo stopy metali z niklem lub bez) są najbardziej widoczne, natomiast ceramiczne i kryształowe mają kolor zbliżony do naturalnego odcienia zębów lub są przezroczyste. Pamiętaj także o tym, że wizyty kontrolne są konieczne co 4–6 tygodni.

Natomiast jeżeli chodzi o koszt takiego aparatu to cena za aparat metalowy wynosi około 3 tysięcy złotych (górna i dolna szczęka),a aparat kryształowy to koszt około 6 tysięcy złotych (oba łuki zębowe), do tego należy doliczyć koszty wizyt kontrolnych (100–300 złotych).

Ciekawym rozwiązaniem są aparaty ortodontyczne lingwalne (językowe), które wyglądem przypominają klasyczne aparaty, ale z zasadniczym wyjątkiem – zamki przyklejane są od wewnętrznej strony zębów, a więc z zewnątrz są zupełnie niewidoczne. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdemu można założyć standardowy aparat językowy, ponieważ przeciwwskazaniem są zwłaszcza choroby przyzębia, niskie zęby (niedostateczna wysokość części koronowej zęba do przyklejenia zamka), wąskie łuki, zła higiena. Poza tym okres przyzwyczajenia się do aparatu lingwalnego trwa zwykle nieco dłużej niż w przypadku klasycznych aparatów – powoduje on przejściowe kłopoty z wymową (niekiedy konieczna bywa pomoc logopedy), utrudniona jest także higiena.