Sylwester to wyjątkowa noc, na którą czeka każdy z nas. Szampański wieczór, gdy zabawa nie ma końca, a na niebie rozbłyskają kolorowe petardy. Spędzamy ten dzień w gronie bliskich nam osób i staramy się jak najhuczniej uczcić nowy, zbliżający się rok. To wydarzenie, które każdy z nas chce uczcić w wyjątkowy dla siebie sposób, niezapomniany przez kolejny rok.

Jednak jeśli nie będziemy odpowiednio ostrożni to magiczny, sylwestrowy wieczór może zamienić się w koszmarną noc, o której będziemy chcieli jak najszybciej zapomnieć. Aby temu zapobiec, należy zadbać oto, aby ten Nowy Rok był szczęśliwy i nie zaczął się dla nas, ani dla najbliższych na osób wielkim nieszczęściem, a czasami nawet tragedią. Jak temu zapobiec? Jak należy zadbać o bezpieczeństwo w sylwestrową noc? Poniżej znajduje się kilka przydatnych wskazówek.

Każdy z nas lubi fajerwerki, a dużo osób, w szczególności chłopcy i panowie pasjonują się kupowaniem oraz odpalaniem coraz to bardziej fantazyjnych i urozmaiconych petard. Efekt oczywiście zwykle jest zniewalający i cieszący oczy wszystkich obecnych gości, tylko jakim kosztem? Petarda, która uderzy w oko, w ucho czy w jakąkolwiek inną część ciała jest bardzo bolesnym uszkodzeniem, która zwykle kończy się w szpitalu. W związku z tym, musimy zadbać oto, aby każda osoba, która podejmuje się odpalania fajerwerk powinna zapoznać się najpierw z instrukcją obsługi.

Jednak częsta samo przeczytanie instrukcji obsługi nie wystarczy. Bardzo ważne jest, aby zachować przy odpalaniu petard szczególne środki ostrożności. Nie podchodzić za blisko i odpowiednio szybko oddalić się od miejsca, gdy odpali się fajerwerki. Przygotować sobie wcześniej wszystko, co będzie potrzebne czy też niezbędne do odpalenia takiej petardy. Dowiedzieć się także, co zrobić z niewypałami. Warto także wcześniej znaleźć oraz przygotować odpowiednie miejsce do odpalania petard, aby nie wyrządzić nikomu szkody oraz nie zaburzać niczyjego spokoju.

Bardzo istotne jest, aby odpalać petardy w miejscach, w których ich użycie nie jest zagrożeniem dla życia i zdrowia innych ludzi. Trzeba także pamiętać, że nie wolno trzymać petard, fajerwerków oraz innych, niebezpiecznych materiałów pirotechnicznych w dłoniach.

W trakcie odpalania petard oraz innych artykułowo pirotechnicznych osoba, która to robi pod żadnym pozorem nie może być pijana! Teoretycznie wydaje się to być oczywiste, ale nie zapominajmy, że jest to sylwestrowa noc, gdzie kilka godzin wcześniej większość obecnych osób pije w dużych ilościach alkohol, w związku tym, mało kto jest gotów zrezygnować z napicia się szampana, po to, aby móc odpalić samemu petardy. Oczywistym jest, że poza surowym zakazem picia alkoholu nie wolno także zażywać jakichkolwiek innych środków odurzających.

Odpalanie fajerwerków czy też petard nie może odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach. Jest to niebezpiecznie wtedy dla wszystkich obecnych, w danym pomieszczeniu. To samo tyczy się odpalania petard z okien, balkonów czy też tarasów.

Dzieci oraz młodzież przed 18 rokiem życia pod żadnym pozorem nie powinna zabierać się za używanie jakichkolwiek petard i fajerwerków.