Najlepsze gry planszowe dla dzieci, w czterech kategoriach wiekowych. Do tego na pewno wybrane gry będą interesujące nie tylko dla najmłodszych, ale też dla starszych. Poniżej znajdziesz opis kilku najlepszych oraz najciekawszych gier planszowych dla dzieci. Przeczytaj go koniecznie!

Dobble

Zacznijmy od tego, że uważa się, że jest to jedna z bardziej kontrowersyjnych cenowo gier (75 złotych za małe pudełeczko), ale jednocześnie jedna z najlepszych w jakie można zagrać, czy to z dziećmi czy to z dorosłymi. Przede wszystkim gra polega na tym, aby jak najszybciej znaleźć dwa identyczne obrazki na dwóch różnych kartkach. Są tu banalnie proste zasady i jednocześnie ogromna regrywalność. Dlatego cena obecnie też już nie jest tak straszna jak kiedyś. Poza tym jest też wersja Dobble Kids, więc jeszcze nie macie żadnej wersji, to może warto ją rozważyć, ale jeśli chcecie grę, która będzie używana również przez dorosłych, to bez problemu możecie wybrać zwykłą wersje. Spokojnie dzieci sobie poradzą.

Jenga

Generalnie rzecz ujmując ta gra to budowanie wieży z klocków. Niby brzmi prosto, ale do budowy wykorzystujemy tylko te klocki, które wcześniej uda nam się z tej wieży wyciągnąć, nie burząc jej przy tym. Dlatego im dłuższa rozgrywka, tym wyższa wieża i tym większa szansa, że się zwali.

Pędzące żółwie

Trudno stwierdzić czy Pędzące Żółwie można wrzucić do kategorii uniwersalnej, ale raczej tak. Generalnie rzecz ujmując gra polega na wyścigu żółwi, którymi poruszamy za pomocą kart. Oczywiście to co jest nietypowe dla rozgrywki, to fakt, że jeden żółw może wskoczyć drugiemu na plecy (a drugi trzeciemu) i dzięki temu za jednym skokiem możemy przemieszczać kilkoma sałatożercami. Zdecydowanie godne polecenia.

Story Cubes

Generalnie rzecz ujmując jest to gra w opowiadanie historii. Przede wszystkim rzucamy obrazkowymi kośćmi i później wybieramy kilka (lub wszystkie) kości i próbujemy wymyślić jakąś opowieść, która w sensowny sposób je złączy. Trzeba przyznać, że ta gra bardzo skutecznie uwalnia dziecięce (i nie tylko) pokłady kreatywności.

Gry dla dzieci poniżej 4 lat

Trudno tutaj dokładnie określać dolnej granicy wieku, bo są dwulatki, które bez problemu zagrają w poniższe gry i są trzylatki, które nie będą grami w ogóle zainteresowane i wtedy trzeba będzie po prostu jeszcze trochę poczekać. Dlatego tę decyzję pozostawiam więc rodzicom.

Nogi stonogi

Jest to bardzo prosta i bardzo szybka rozgrywka, w której nasza rolą jest dobudowywanie kolejnych nóg do naszej stonogi za pomocą kostki. Wyróżnia się ze względu na szybką rozgrywkę, bo w kilkanaście minut można zagrać kilka razy i nie ma problemu, gdy ktoś jeden czy dwa razy przegra.