Każdy z nas uwielbia słodycze. Wyjątki zdarzają się bardzo rzadko. Jest to spowodowane tym, że słodkości są pyszne. Zwykle słodycze są produkowane z myślą o dzieciach. Znajdziemy mnóstwo kolorowych żelek, cukierków, czekoladek, jajek kolorowych i innych wielobarwnych pyszności. Mają one zachęcać nas smakiem, zapachem i wyglądem. Co więcej , doskonale im się to udaje. Wyszedłeś kiedykolwiek z wielkich zakupów bez czegoś słodkiego? Zapewne nie, ponieważ większość ludzi jest uzależniona od słodyczy i zrobiłaby wszystko , żeby móc je jeść bez umiaru. Mimo iż słodycze jedzą głównie dzieci, to dorośli także je kochają. Najczęściej odmawiamy sobie słodyczy kiedy jesteśmy na diecie lub też dokucza nam nietolerancja pokarmowa. Jednak wtedy rezygnujemy z nich z wielkim trudem.
A co z tymi co ćwiczą? Większość ludzi twierdzi, że wystarczająco humor poprawia im wysiłek fizyczny, ale co ze słodyczami bardzo często używamy ich jako antydepresantów. Szczególnie czekolada działa w tym wypadku doskonale. Jeśli mamy zły humor, coś nas zezłościło lub jesteśmy smutni, to sięgamy po coś słodkiego. Są jednak także takie osoby, które i trenują i nie odmawiają sobie słodyczy twierdząc , że także pooprawiają im nastrój. Ile w tym prawdy/.
Wszyscy doskonale wiemy jak niezdrowe są słodycze. Szkodzą one nie tylko na naszą sylwetkę, ale także na zdrowie. Jednak zawsze znajdzie się wymówka, aby po to czy tamto słodkie sięgnąć. Najczęściej kupuje y słodycze kiedy jesteśmy przygnębieni czy zestresowani. . Ale zastanówmy się czy rzeczywiście słodycze tak bardzo poprawiają nam nastrój czy tyko nam się wydaje.
Zastanawiałeś się kiedyś co jest w batoniku , którego właśnie zjadłeś? Najczęściej są to mieszanki rafinowanych cukrów, biała mąka , tłuszcze -również rafinowane oraz tłuszcz utwardzony. I właśnie te produkty składają się na Twoje ulubione produkty. Odżywianie się słodyczami nie przynosi żadnych wartości naszej diecie oprócz pustych kalorii. Jednak mimo wad, uważamy , że słodycze mają także swoje zalety. Mianowicie , że wpływają one pozytywnie na nastrój. Bardzo dużej licznie osób wydaje się, że po zjedzeniu ciastka czy batonika poczują się lepiej. Jest to spowodowane serotoniną czyli aktywnością przekaźnika. Jej właściwości są relaksujące dla nas, obniżające napięcie. Tenże neuroprzekaźnik jest produkowany prze aminokwas czyli tryptofan. Aby mógł on zostać wykorzystany do syntezy, musi przebyć długa drogę krwią do mózgu ale przeszkadzają mu w tym inne aminokwasy. A więc do mózgu dociera tylko część tryptofanu. Jednak po spożyciu słodyczy poziom glukozy we krwi wzrasta tym samym robiąc drogę tryptofanowi dzięki czemu jest on w stanie dotrzeć do mózgu. Na tym właśnie polega działanie antydepresyjne słodyczy.