Masz dzieci? Jeśli tak, to na pewno zauważyłeś, że uwielbiają one słodycze. Czym jest to spowodowane skoro strasz się ograniczać je w diecie malca? Tym, że już od urodzenia maluch zna smak słodki, ponieważ takowy ma właśnie mleko matki, a nawet wody płodowe. Także zarówno przed jak i po urodzeniu jest jedyny znany smak. Zmienia się to dopiero wtedy, kiedy dzieci zaczynają przechodzić na normalną dietę i przestają być karmione mlekiem. Jednak powinniśmy zadbać, aby nasz maluch poznał i polubił jeszcze inne smaki. Przede wszystkim trzeba uczyć go jedzenia warzyw i owoców.

Ile słodyczy może jeść dziecko?

Większość rodziców ma dylemat związany ze słodyczami u swoich pociech. Jeśli mają one ich za duo, to dzieci są otyłe i mają problemy zdrowotne. Co więcej niszczą im się zęby, a takie ubytki w stałych ząbkach są już nieodwracalne. A co jeśli naszym dzieciom będziemy zabraniać? Wiesz, że zakazany owoc smakuje najlepiej. Dlatego też, maluch jak tylko będzie miał okazję najeść się słodyczy, to będzie je wynosił garściami i upychał po kieszeniach . Nie będzie miał on wtedy umiaru. Jeśli więc nie chcemy całkowicie eliminować cukru z diety naszego malucha, to przynajmniej nauczmy go , jak go spożywać. Powinien on jeść nie więcej niż 20 g sacharozy dziennie. Jednak większość dzieci przekracza te dawkę o 80%. Jakie zalecana dawka ma odzwierciedlenie w słodyczach? Jest to 5 landrynek, 4 kostki czekolady, kęs batonika lub dwie czubate łyżeczki cukru.

Zamienniki słodyczy 

Jednak powinniśmy ograniczać całkowicie spożycie cukry rafinowanego u dziecka poprzez zastąpienie go innymi produktami. Dzięki temu, jeśli zrobimy to w odpowiedni sposób, to maluch nie będzie miał ochoty na słodycze. Powinniśmy dawać mu suszone i świeże owoce, miód, soki owocowe świeżo wyciskane – nie te butelkowane ze sklepu, oraz wszelkie produkty, które mają naturalnie występujący cukier, ale przy okazji zawierają wartości odżywcze. Witaminy i minerały są potrzebne naszym dzieciom do prawidłowego rozwoju. Jeśli zadbamy o zdrową dietę, to nasz maluch będzie zdrowy i pełen energii. Możesz przygotowywać mu np. kulki słodkie z owoców suszonych namoczonych i wymieszanych z mielonymi ziarnami słonecznika czy sezamem, niewielką ilością miodu. Formuje się ze składników kule i obtacza w wiórkach kokosowych. Tka przekąska będzie pyszna, słodka i pożywna.