Większość ludzi kocha słodycze. Są one smaczne i poprawiają nam humor. Są one doskonałą przekąską kiedy spędzamy czas ze znajomymi, kiedy jesteśmy przegłębieni, a także umilają nam czas podczas oglądania filmu czy czytania książki. Słodycze są z nami od wieków i ciągle staramy się wymyślać coraz to nowe produkty, które będą rajem dla podniebienia. Słodycze najbardziej kochają dzieci. Są one na nie bardzo łase. Kiedy widzą w sklepie kolorowe cukierki, batoniki , żelki czy pachnące ciasta w cukierni zaczynają płakać i krzyczeć, że chcą aby im takie słodkości kupić. Dzieci wymuszają na swoich rodzicach kupno cukierków i czekoladek poprzez humory, krzyki, płacz, a nawet bicie opiekunów.
Dlaczego dzieci tak lubią słodkie produkty? Jest to spowodowane tym, że się przyzwyczaiły już brzuchu matki do tego smaku, ponieważ wody płodowe są słodkie. Następnie po narodzinach pojawia się mleko matki, które także jest słodkie. Przez to nasze dzieci nie mogą przestawić swojego smaku na inne produkty. Musimy więc wiedzieć jak podawać dziecku cukier, czy w ogóle to robić, ograniczać czy może zastępować.
Panuje przekonanie , że słodycze są zabójcze. Znamy już z dzieciństwa słowa, które brzmią – nie jedz słodyczy , bo zepsują Ci się zęby. Ale czy to jest tak do końca prawda? Może winowajcom wcale nie jest cukier? Cukier jest uważany za głównego winowajcę próchnicy. Podczas rozkładu go w ślinie pożywiają się nim bakterie, które produkują kwasy niszczące zęby. Jednak okazuje się, z w tym przypadku winowajcami są węglowodany proste. To waśnie one powodują rozwój próchnicy na zębach. Jedna znajdziemy je nie tylko w słodyczach, ale także w innych produktach. Ale to właśnie wszelkie słodkości ich poziom mają najwyższy. Psują się od nich nie tylko zęby, ale zyskuje na tym cały organizm. Jedna nie dobre rzeczy , a jedynie kilogramy. Jednak całkowite wyeliminowanie słodyczy też nie jest dobre, ponieważ np. czekolada gorzka poprawia humor, zawiera ważne pierwiastki i doskonale zastępuje inne słodycze jak żelki i galaretki, które są niezdrowe.
Według ekspertów nie powinno się przekraczać dziennej dawki 20 g sacharozy. Ile to jest w praktyce? Są to dwie czubate łyżeczki cukru, pięć landrynek, duży kęs batonika lub cztery kostki czekolady. Jako zmienniki możesz dzieciom podawać jogurty owocowe czy robić sorbety z owoców zamiast lodów kupnych.